Üldhariduslik loeng Kassikatkust.

Kuu aega tagasi käisin ma Maxi kliinikus kahe kiisuga, minu Seinekene ja teisest hoiukodust pisike Colt, kelle tervis nõudis tõsist konsultatsiooni.  Tita  tudises  veidralt ning ta puudus tasakaal. Kiisuke kukkus pidevalt ning ei saanud oma eluga kuidagi hakkama. Ma  olin temast palju kuulnud ja vilksamisi ka näinud, aga ilmselt  ei üritanud  teda tõsisema pilguga vaadata.  Kui pisike Colt konteinerist põrandale pandi ja ta seal hädiselt tuterdama hakkas, ahhetasin äratundmisest. Selline kõnnak on tüüpiline  inimesel, kellel on väikeaju  kahjustus. Nimetatakse seda ataksiaks.  Tohter soovitas toona, et võiks  kiisut näidata loomaneuroloogile, kuid ise ta seda kübemekest ravida ei oska.  Ilmselt jäi  kiisu haigus teda painama ja mõni päev tagasi hõiskas ta mulle: ” Ma tean, mis kassipojal viga oli! Emakasisena haigestumine katku, mille üheks tüüpilisemaks väljendusvormiks on väikeaju arenguhäire ehk atroofia.  Ja siis ta printis välja teksti, mille  oli  raamatute põhjal kirjutanud ning soovitas harida kõiki vabatahtlikke, kes  kassidega tegelevad.

Niisiis, ma katsun selle meditsiinilise teksti nüüd maakeelde ümber panna ja kõigile arusaadavaks teha.

FELINE PANLEUKOPENIA VIRUS (FPV)

Väga stabiilne, orgaanilises materjalis ( okse, karvad, väljaheide) säilub toatemperatuuril 1 aasta. Talub temperatuuri 56 kraadi  30 minutit. Suurepäraselt talub külma. Ei hävi 70 kraadises alkoholis ja talub ka  tavapäraseid desovahendeid.  Inaktiveerub vaid 6% hüpokloriidi  ja 4% formaldehüüdi lahuses  toatemperatuuril  10 minutiga.

Vaktsineerimata kassipoegi kaitsevad emalt saadud antikehad kuni kolmanda elukuuni. Enamus nakatumisi on praktiliselt sümptomite vabad ( subkliinilised)- 75%,  NAKATUVAD KA VAKTSINEERITUD KASSI POJAD!!!

Tänu viiruse  pikale säilumisele keskkonnas toimub nakatumine kaudse kontaktiga-  liivakastid, riietus, kindad, käed, söögikausid, puurid, KIRBUD  ja teised putukad !!!!  Haiguse ägedas faasis  sisaldub viirus  kõigis  kehaeritistes, kuid kõige kõrgemas konsentratsioonis  väljaheidetes.  VÕIB KANDUDA ÜLE EMAKASISESELT!!

Paljunema hakkab viirus kõige kiiremini  uuenevates rakkudes- luuüdi, lümf, veri ja soole limaskest.  Üsasisese nakkuse korral võib kahjutstus tekkkida  ajus, silmapõhjas, silmanärvis.  Varajase nakatumise korral tekib  väikeaja alaareng ( hüpoplaasia) ja vesipea.

Haiguse kulus on järgmised perioodid:

1.  Tüüpilise nakatumise korral ( läbi suu ja nina). Viirus paljuneb  kuni 24 tundi nina- ja kurgu limaskestas.

2. 2-7 päeva  viirus ringleb veres ja tungib kõikidesse kudedesse.  Antikehad tekivad 7  päeva jooksul. Peensoole limaskesta haaratuse korral tekib  raske kõhulahtisus,  imendumishäired. Kõhulahtisus on nn peensoole tüüpi, mistõttu tekib raske vedeliku defitsiit.

3. Lisandub bakteriaalne komponent- eriti halvasti antibiootikumidele alluvad G- bakterid. Sageli saatuslikuks tüsistuseks on DIC sündroom ( dissimineeritud intravaskulaarne koagolatsioon, mis tähendab, et esimeses faasis  veri hüübub soontes, ummistades  rakuklompidega  väikesed veresooned ja teises faasis kaotab veri  hüübumisvõime ning sealt verejooksud). Lisanduda võivad ka  salmonella ja clostridiumi bakter, mis põhjustavad septilise šoki ja surma.

Varajane üsasisene nakkus põhjustab lootesurma, emasloomade viljatust, loodete südamerikkeid. Hilisem  nakatumine emalt lootele aga toob kaasa  enam  loodete närvisüsteemi ja ajukahjustusi.

SAMA PESAKONNA KASSIPOEGADE PROBLEEMID VÕIVAD OLLA ERINEVAD!!

Haiguse avaldumisvormid:

Subkliiniline ( vanematel loomadel) jääb tihti märkamatuks. Kõige raskemalt haigestuvad kassipojad  3-5 elukuu vahel.

Üliägeda haiguskulu korral  sureb loom  12 tunni jooksul ilma eelnevate sümptomiteta septilisse šokki.

Ägeda kulu korral  tekib palavik ( 40-41 kraadi), loom on loid, isutu. Haiguspilt kujuneb välja 3-4 päeva jooksul. Järgneb söömisest sõltumatu (sapi) oksendamine, veetustumine ( sage on veekausi kohal küürutamine), kõhulahtisus, suhu tekivad haavandid, kõhulahtisus muutub veriseks. DIC-i sündroomi lisandumisel  mikroverevalumid limaskestadel, hiljem verevalumid ka nahal.  Veetustumine süveneb, alajahtumine, kooma. Surma põhjuseks on  kas DIC või  bakteriaalsed komplikatsioonid.

Kui loom on pidanud vastu 5 päeva, on tõenäoline, et ta paraneb, kuid see võtab aega nädalaid.

Ajukahjustuse tunnused on: tahtmatud liigutused, peavärinad, koordinatsioonihäired. Eesaju kahjustuse korral on sagedased krambid, kuid ka käitumishäired.  Väikese kahjustuse korral suudavad loomad päris hästi edaspidi toime tulla ning nad  ei ole teistele nakkusohtlikud.

Diagnoosimise põhikriteeriumid on  haiguspilt ja kliiniline vereproov, täpsemalt WBC alanemine. Mida madalam on leukotsüütide arv ( WBC), seda raskem on haiguse kulg, kuna analüüs näitab luuüdi kahjustust viiruse poolt.

Ravi:

Minimaalne efekt peab saabuma  ca 2 päevaga.  Soovitatakse anda minimaalselt süüa ja juua ning  kasutada veeniteed, sest rohke toidu läbimine seedetraktist soodustab soole limaskesta rakkude paljunemisaktiivsust ning sellega ka viiruste invasiooni nendesse mitootilistesse rakkudesse.

Vedelikuteraapia 44 ml/kg/ päevas.  Soovitatav on mitte Na Cl  lahus vaid Ri- lac lahus (!!).  Soovitav lisada  minimaalselt K lahust.  Soolestikku kaitsvad  ravimid ( kaoliin- pektiin).  Antibiootikumidest on parimad Cefalosporiin või Ampicilliin, esimest võib  infundeerida veenisiseselt.  Kasuks tulevad  B grupi vitamiinid.  Oksendamise vastu on efektiivne lisaks  spetsiifilistele  ravimitele ka Diazepami süstimine ( max 2,5 mg) mõni minut enne toitmist isu stimuleerimiseks. Ravi  monitoorimiseks tuleb jälgida WBC- positiivsel juhul peab  rakkude arv hakkama suurenema  24-48 t möödudes.

Vältimine:

Kahjuks on tõestatud, et  emalt saadud antikehade kõrge tiiter inaktiveerib vaktsiini toime, kuid loom on endiselt  haigusele vastuvõtlik. Kõige efektiivsem  on esmane vaktsineerimine 12-14 nädala vanustel loomadel.   Immuunsus tekib  inaktiveeritud vaktsiiniga vaktsineerimisel 3-7 päeva pärast teist vaktsineerimist ning on tõenäoliselt eluaegne. 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: